Λογιστικός Σύλλογος Αθηνών - LSA.gr

Ερώτημα: Απογραφή σε φαρμακείο

Ερώτημα: Φαρμακείο απαλλάσσεται από την υποχρέωση απογραφής. Στην περίπτωση που θέλει να ξεκινήσει προαιρετική απογραφή στο φορολογικό έτος 2018, ως απογραφή έναρξης θα βάλει μηδέν ή θα βάλει την απογραφή που έχει 1/1/2018 παρ’ ότι έκλεισε το 2017 με μηδέν απογραφή λήξης αφού δεν είχε υποχρέωση απογραφής?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

Σύμφωνα με την παρ. 4, του άρθρου 30, των ΕΛΠ (Ν. 4308/2014), αν μία οντότητα επιλέγει, σύμφωνα με το νόμο, να διενεργήσει απογραφή σε μία περίοδο, ενώ δεν έχει την υποχρέωση και δεν διενεργούσε, αναλαμβάνει την υποχρέωση για διενέργεια απογραφής και για τις τρεις τουλάχιστον επόμενες ετήσιες περιόδους. Περαιτέρω, με την παρ. 5, για τις επιχειρήσεις που επιλέγουν να διενεργήσουν προαιρετική απογραφή, ορίζεται ότι κατά την πρώτη περίοδο, για τον υπολογισμό του κόστους πωληθέντων της περιόδου το απόθεμα έναρξης θεωρείται μηδέν. Δηλαδή, από τα ακαθάριστα έσοδα της ανωτέρω περιόδου θα εκπέσουν μόνο οι αγορές της περιόδου μειωμένες με την αξία του τελικού αποθέματος για τον προσδιορισμό των καθαρών κερδών (ζημιών). Σημειώνεται ότι το σύνολο των αγορών των προηγούμενων χρήσεων έχει εκπέσει φορολογικά και συνεπώς δεν μπορεί να εκπέσει εκ νέου προσμετρούμενο στο απόθεμα έναρξης της νέας περιόδου (Πολ. 1003/2014).

Συνεπώς, το φαρμακείο της προκειμένης περίπτωσης θα λάβει ως αρχικό απόθεμα του έτους 2018 το μηδέν.

Πηγή: epixeirisi.gr

e-genius.gr ...intelligent web software
Τα cookies μας διευκολύνουν να σας παρέχουμε τις υπηρεσίες μας. Με τη χρήση των υπηρεσιών μας επιτρέπετε να χρησιμοποιούμε cookies.
Περισσότερα Συμφωνώ Διαφωνώ